Nech už je pre Vás posielaný e-mail čokoľvek: pravidelný newsletter, aktuálne novinky, super e-mailová akcia, prehľad článkov, e-mail seriál – nemôžete nič poslať bez zámeru a cieľa. Nie bez toho, aby ste vedeli, prečo niečo posielate.
Prečo tento e-mail posielate? V čom príjemcom pomôže? V čom pomôže Vám? Čo je účelom? Čo chcete, aby príjemca urobil? Položte si tieto otázky a vždy na ne majte jasné odpovede.
Chcete, aby…
…si príjemcovia niečo prečítali. => Čo?
…klikli na odkaz. => Aký?
…si objednali. => Ako, kde?
… si stiahli dokument. => Kde?
… vám zavolali, napísali. => Kam?
… niečo vyplnili. => Čo?
…si všimli značku. => Akú?
…sa pripomenuli. => Ako?
Keď Vám niekto hodí 5 zemiakov naraz, koľko z nich chytíte? A keď tri? Žiaden. V marketingu je to rovnaké. Zamerajte sa na jednu vec, majte jeden zámer a hlavný cieľ. Nie iba v e-mailoch.
Čomu ľudia rozumejú a čo čítajú
Dali ste si námahu a máte obsah. Skvelé. Teraz to nepokaziť.
Ako by mal obsah e-mailu vyzerať, aby si ho ľudia všimli? Jednoducho, prehľadne, výrazne.
Ľudia e-maily NEČÍTAJÚ! Iba skenujú. Máte pár sekúnd. Zaujmite, alebo budete druhý. Na prvý pohľad musí byť úplne jasné, o čo Vám ide. Na čo to je, čím Vám to prospeje, a čo má príjemca urobiť.
Jasne, stručne, výstižne. Tri vety a dosť. E-mail nie je nosičom obsahu. Cieľom je upozorniť na obsah, ktorý je niekde inde, na webe.
Šablóny
E-mailové šablóny plnia veľmi dôležitú úlohu. Šetria čas a zaisťujú, že Vaše e-maily budú správne zobrazené. Pripravte si jednu alebo viac šablón, ktoré budete vo Vašej firme používať, a túto vždy iba editujte a vymeňte jej obsah.
Je vhodné nechať si pripraviť šablónu profesionálne optimalizovanú. Často tak predídete problémom s nesprávnym zobrazovaním e-mailu v rôznych e-mailových klientoch príjemcov. Takáto šablóna Vám potom môže dobre slúžiť niekoľko mesiacov i rokov a hlavne Vám bude šetriť čas a náklady pri príprave jednotlivých kampaní.
Akcia je základom
Cieľom každého e-mailu by malo byť vyvolanie akcie. Inšpirovať k činnostiam.
Akú akciu môže e-mail vyvolať?
Kliknutie na článok a jeho prečítanie
Kliknutie na odkaz pre viac informácií
Kliknutie na tlačidlo pre stiahnutie e-booku
Kliknutie na tlačidlo „Kúpiť“
Pripojenie sa k sociálnej sieti
Odpoveď na e-mail
Zodvihnutie telefónu a vytočenie Vášho čísla
a iné
Menej vhodnou a absolútne nežiadanou akciu je odhlásenie príjemcu.
Nespoliehajte sa na to, že Váš príjemca presne odhadne, čo od neho chcete.
Povedzte mu jasne, čo má urobiť
Povedzte mu, prečo by to mal urobiť
Ponúknite výhody a riešenie problému
Prečo by mal požadovanú akciu urobiť práve teraz (ponúknite bonusy, darček alebo akciu časovo obmedzte)
Formátovanie e-mailu
Úprava a vzhľad e-mailov je individuálna záležitosť, ale je potrebné dodržať niekoľko základných pravidiel. Teda pokiaľ chcete, aby boli Vaše e-maily účinné. Na urobenie dojmu nemáte veľa času a musíte zaujať na prvý pohľad.
V praxi sa osvedčili nasledovné pravidlá formátovania e-mailov.
1. Ľavá horná časť sa počíta
Obsah v ľavej hornej časti sa počíta najviac. Je to ako pri vyhľadávačoch, ďalšie stránky už veľa ľudí nenavštívi
2. Kombinujte obrázky a text
Posielať obrázky je najčastejšou chybou, s ktorou sa však žiaľ denne stretávame. 50% prehliadačov obrázky nezobrazí. Váš e-mail tak človek neuvidí, a to žiaden odosielateľ predsa nechce. Vždy kombinujte obrázky s textom. Správu musí pochopiť každý aj bez obrázkov. Obrázky sú pocit, emócia, atmosféra. Je fajn pracovať s nimi, ale vďaka technickým nastaveniam e-mailových klientov je to stále iba bonus.
3. Používajte výrazné nadpisy
Nadpis je to, čo človek číta ako prvé. Používajte veľké a výrazné písmo. Pozor však na extrémy, malo by byť príjemné, najmä čo sa týka typografie a farebnosti.
4. Používajte výrazné odkazy a tlačidlá
Chcete predsa, aby ľudia na ne klikli a urobili, čo máte v pláne. Preto musia odkazy a miesta, kde majú kliknúť, nájsť čo najjednoduchšie.
5. Neformálnosť a uvoľnenosť je fajn
Staromódne, konzervatívne hromadné e-maily už veľmi nefungujú. Nebojte sa uvoľniť, experimentovať, komunikovať neformálne.
6. Využívajte personalizáciu, oslovujte
Používajte oslovenia a iné personalizované údaje, pokiaľ ich máte. Zvyšujú záujem o prečítanie e-mailu a príjemca sa bude cítiť lepšie, keď uvidí informácie týkajúce sa predošlej komunikácie s Vami. NIKDY neposielajte e-maily viac príjemcom naraz v poli „Komu“, „Kópia“ alebo „Skrytá kópia“. Ak aj tieto e-maily náhodou budú doručené, prišli ste o personalizáciu. Čitateľ má rád pocit, že píšete práve jemu jedinému. Okrem toho ste svojim čitateľom práve poskytli časť svojej databázy, ktorú tak usilovne budujete.
7. Predmet je kráľ
Predmet e-mailu rozhodne o tom, či zaujmete. Nepoužívajte stále rovnaký predmet, skúste sa odlíšiť, buďte tajomný a vzbuďte záujem.
Optimalizácia e-mailov
Veľkou témou stále ostáva optimalizácia e-mailov a problematika optimalizácie HTML e-mailov pre správne zobrazenie. Väčšina poštových klientov a freemailových služieb si vysvetľuje HTML kódovanie po svojom a pripraviť e-mail tak, aby bol na 100% kompatibilný a funkčný na všetkých platformách, stále ostáva tvrdým orieškom.
Obecne platí, že najlepším riešením je nechať si pripraviť profesionálnu a optimalizovanú šablónu. S touto potom jednoducho pracujete a upravujete jej obsah podľa aktuálnej kampane. Z veľkej časti zaistíte, že Vaše e-maily budú zobrazene správne.
Testovanie e-mailov
E-maily vždy testujte. Pred odoslaním každej kampane urobte skúšobné odoslanie samému sebe, ideálne na čo najviac rôznych freemailov a poštových klientov. Budete tak mať istotu, že Váš e-mail je pripravený správne. Neraz taktiež odhalíte prípadnú chybu, či už vo formátovaní, zobrazovaní alebo obyčajný preklep v texte.
Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté
Zabudnite na to, že čo funguje inde, bude rovnako fungovať aj u Vás. Každá ozajstná e-mail marketingová databáza je unikátna. Vy ste unikátny. Vždy, keď niečo chcete odkopírovať od iného, opýtajte sa, prečo a či to môže byť funkčné aj pre Vás.
Nie je nič zlé na tom, pokiaľ sa u iných inšpirujete. Ale skúste to urobiť po svojom. Iba tak tomu môžu ostatní uveriť.